Řeč psa

Pes dává najevo podřízenost člověku

podřízenost

Psi jsou si vědomi, že jsou jiného druhu než my, přesto se k nám chovají stejně jako mezi sebou navzájem. Tak je tomu i u vyjadřování podřízenosti. Na znamení podřízenosti pes člověku olizuje obličej, jak by to udělal dominantnímu psu (například štěně své matce). Ve vztahu k člověku však v tomto gestu dochází k jisté disproporci, i pes stejně velký a těžký jako jeho majitel vyskakuje, aby mu olízl tvář, takže často člověka i porazí, což by mezi psy bylo chápáno jako vzpoura a pokus o zvrat dominance. Tímto gestem pes také člověku vyjadřuje náklonnost nebo se dožaduje potravy.

Pes dává najevo mírumilovnost

mírumilovnost

Uši jsou položeny nízko za hlavu, ocas je svěšený mezi nohy, hlava a krk jsou v úrovni hřbetu. Psí tělo říká, že není pro nikoho hrozbou ani konkurentem.

Pes vyzývá ke hře

hravost

Přední tlapky leží na zemi, zadní jsou vzpřímeny, zadek je zdvižen. Oči hledí přímo do očí psa nebo člověka vyzývaného ke hře, uši jsou nastraženy, aby neunikl sebemenší náznak souhlasu. Pes je schopen z této polohy pohotově přejít do bleskurychlé akce.

Vytí

vytí

Je-li pes při vytí břichem přitisknut k zemi, vyjadřuje pocit osamělosti či ohrožení bez zjevné příčiny. Vyjeli vestoje, většinou udává ostatním psům svoji polohu či zdůrazňuje vlastnictví určitého teritoria.

Informace pachovými žlázami

pachové žlázy

Pes získává očicháváním pachových žláz jiného psa informace o pohlaví, připravenosti k páření, a dokonce i o jeho širší rodině (tedy i o jejích lidských členech). Toto očichávání je základním rituálem pří setkání psů. Psi stejně očichávají i příslušníky jiného zvířecího druhu včetně člověka.

Nadřízenost a podřízenost

nadřízenost, podřízenost

Vysoko zdviženou hlavou, postavenýma ušima a široce mávajícím ocasem dává pes najevo jinému psovi svoji nadřazenost. Svěšením hlavy a celkovým zhroucením k zemi dává podřízený pes najevo souhlas se svým podřízením.

Varování před útokem

varování před útokem

Pes štěkáním varuje. Může se tak chovat pes dominantní, hájící si své postavení, ale i pes nervózní nebo ohrožený. Namístě je opatrnost a ústup, nebol zvíře je odhodláno okamžitě přejít do útoku.

Značkování

značkování

Pes vysoko zdvihá zadní nohu, aby moč s pachovými značkami umístil co možná nejblíže na dosah čichu ostatních psů. Do pachové zprávy ukládá informace o teritoriu, pohlaví a postavení.

Výzva k polaskání

výzva k polaskání

Natažením na zem a odkrytím břicha, tedy nejzranitelnějších částí svého těla, vyjadřuje pes absolutní důvěru a žadoní o fyzický kontakt. Jedná se o výraz oddanosti.


Text vyšel v magazínu MF Dnes

 
 
 

 
TOPlist